Instagrama Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Instagrama Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Instagram’a bulaşan virüs nasıl temizlenir hakkında birçok İnstagram kullanıcıları tarafından birçok soru soruluyor. Peki bu kadar merak konusu olan bu sorunun cevabı nedir? Instagram virüsü, bu dev sosyal medya platformunun kullanıcılarını çeşitli şekillerde tehdit eden kötü amaçlı yazılımların toplu adıdır.

Ne yazık ki, diğer popüler platformlar gibi, siber suçlular için bir hedeftir. Facebook virüsünü ve Skype virüsünü duymuş olabilirsiniz; Bu yazımızda Instagram virüsünün farklı formlarını anlatacağız ve kendinizi bu virüsün hedefinden nasıl koruyabileceğinizi açıklamaya çalışacağız. Peki Instagram’ bulaşan virüs nasıl temizlenir?

Instagram Virüsleri Nelerdir?

Aslında birçok İnstagram virüs çeşidi bulunmaktadır. Ancak biz bu makalemizde sizlere en yaygın olan 2 farklı Instagram’a bulaşan virüslerden bahsettik. Dilerseniz ilk olarak bu 2 virüsü sıralayalım

  • İnstagram Takipçi Virüsü
  • İnstagram Profilime Kimler Baktı Virüsü

Peki, bu virüs çeşitleri nedir? Bu 2 farklı Instagram’a bulaşan virüs nasıl temizlenir?

Instagram Takipçi Virüsü

Bu virüs, kurbanlarının kredi kartı bilgilerini çalan ünlü Zeus virüsü ile yakından ilişkilidir. Virüs şu anda Instagram hesaplarına saldırıp onları zombi hesaplarına çevirerek ve yayınladıkları fotoğraflara etiketleyerek yayıyor. Instagram hesabınızda bu tür şüpheli gönderiler görürseniz hemen şifrenizi değiştirmelisiniz. Ve instagram uygulamasındaki izninizi kaldırmalısınız.

Instagram Profilime Kimler Baktı Virüsü

Bu, Instagram hesabınıza kimin göz attığını ortaya çıkarabilen sahte uygulamalardan biridir. Elbette hepimiz hesaplarımıza kimin eriştiğini merak ediyoruz ama… Instagram, üçüncü taraf uygulamaların bu tür erişimlerine izin vermiyor. Bu tür programlarla karşılaşırsanız, size yalan söylüyorlar demektir. Örneğin, “Instacare - Beni Kim Umursuyor” veya Instagram hesabıma kim göz attı? Bu uygulamalar, mağdurun hesap bilgilerini izinsiz çalma ve izinsiz paylaşma konusunda uzmanlaşmış ünlü InstaAgent uygulamasının eski geliştiricisi Türker Bayram adlı biri tarafından geliştirilmiştir.

Instagrama Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Yapmanız gereken ilk şey, hesabınızda çalışmasına izin verilen tüm şüpheli uygulamaları sizin için kaldırmak ve engellemektir.

  • İnternet tarayıcısı kullanarak hesabınızda oturum açın.
  • Uygulamayı kullanmayın, internet tarayıcısını kullanın.
  • Profilinizde oturum açın, ardından Profili Düzenle'ye tıklayın.
  • İzin Verilen Uygulamalar'a tıklayın. Burada, hangi uygulamaların hesabınıza erişimi olduğunu görebilirsiniz.
  •  Her programın altında İzinleri Kaldır düğmesini bulabilirsiniz.

Bu seçeneğe tıklayın ve Evet deyip açılan ekranda onayınızı tamamlayın. Parolanızı değiştirin. Bu sayede İnstagram hesabınıza bulaşan virüsü temizleyebilirsiniz. Ayrıca sizlere sunduğumuz İNDİRİMLİ Instagram Paketlerimizden faydalanabilirsiniz.