Selfie Çekilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Selfie Çekilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Selfie çekme akımı son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Hayatımızın büyük çoğunluğunu yansıttığımız sosyal medyalarımızda selfie çekme akımı içeren birçok gönderi yer almaktadır. Özçekim yani kendi fotoğrafını çekme olarak adlandırılan akımında dikkat gerektiren unsurları vardır.

O halde gelin selfie çekilirken dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım.

1-Kaliteli Olan Fotoğraf Çekme Cihazı Edinmek

Öncelikle iyi bir selfie çekmek istiyorsanız mutlaka kullandığınız fotoğraf makinesinin ya da telefonun iyi özellikte olması gerekmektedir. Eğer selfie çektiğiniz telefonun kamerası ya da kullandığınız fotoğraf makinesi beklentilerinizi karşılayacak düzeyde değilse hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

2-Düzenli ve Güzel Bir Arka Plan Hazırlamak

Selfie çekiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise arka plandır. Arka planda bütünlüğü bozan veya dağınık gösteren eşyalardan kaçınmalısınız. Mümkünse hatta arka plana güzel bir obje koymanızda fayda vardır.

3-Kolunuzu çok ileri düzeyde uzatmaktan kaçınmak

Kolunuzu çok fazla uzatarak selfie çekimi yaparsanız bu kolunuzu olduğundan daha iri görünebilir. Bu durum iyi bir selfie çekimi açısından çok doğru bir yaklaşım olmaz.

4- Selfie Çubuğu Kullanmak

İyi bir selfie pozu yakalamak için bazı püf noktalara ihtiyaç vardır. Bunlardan bir tanesi çekim yaparken Selfie çubuğu kullanmaktır. Bu sayede daha geniş açıları alarak arka planlarınızı daha güzel hale getirebilirsiniz.

5-Doğru Işık Açısını Kullanmak

İyi bir selfie çekiminin olmazsa olmazlarından bir tanesi ışık açısının doğru ayarlanmasıdır. Eğer karşıdan değil de tepeden gelen ışık ile selfie çekimi yaparsanız bu sizin yüzünüzün bir kısımının karanlık olmasına neden olacaktır. Bu nedenle selfie çekerken mümkün olduğuna karşıdan gelen ışığı tercih etmenizde yarar var. Bu ışık açısı size selfie çekimlerinize netlik sağlayacaktır.

6-Doğallığı tercih etmek

Selfie çekimlerinde dikkat edilmesi gerek maddelerden bir diğeri ise doğallıktır. Çünkü değişik ve anlamsız hareketlerin olduğu yapay fotoğraflar iticilik katmaktan öte bir şey sağlamaz.

7-Sürekli tek başınıza selfie çekilmekten kaçınmak

İyi bir selfie çekmenin diğer püf noktalarından biri ise her zaman yalnız olmamaktır. Çünkü arkadaşlarınızla ve ailenizle çektiğiniz selfie pozları size farklılık katmanın yanında kolunuzun ön planda olma ve olduğundan daha büyük görünme durumunu ortadan kaldırır.

8-Fotoğrafı düzenlemek

Selfie fotoğraflarınızı uygun bir uygulama ile düzenleyip güzelleştirebilirsiniz. Uygun filtreleri kullanarak selfie fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmamanız gerektiğini de unutmayın.