Sosyal Medya Asistanı Nedir ve Ne İş Yapar? Sosyal Medya Asistanı Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Asistanı Nedir?

Şüphesiz ki günümüzde teknolojiyi hayatımızın her alanında kullanmaktayız. Teknoloji sayesinde geniş kitlelere daha kısa sürede ulaşabilmekteyiz. Bu alanlardan biri sosyal medya konusudur. Sosyal medyayı toplum olarak hayatımızın büyük çoğunluğunda kullanır hale geldik. Peki Sosyal medya asistanı nedir, ne iş yapar? Sosyal medya asistanlığı nedir dediğimizde ilk akla gelen sosyal medya hesabını yönetmek ve temsil etmek şeklinde cevaplayabiliriz. O halde sosyal medya asistanı nedir sorusunun cevabı da sosyal medyayı yöneten kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya asistanı bir kişinin veya işletmenin, kurumun sosyal medyasını temsil eden yani yöneten ve düzenleyen kişidir.

Sosyal Medya Asistanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya asistanı bir kişinin veya kurumun sosyal dünyada tanınmasını ve yaptığı stratejilerle geniş kitlelere hitap etmesini amaçlar. Bu doğrultuda kurumun markasını sosyal medyada bütünüyle yönetir. Sosyal medya asistanı ne iş yapar sorusunun biraz daha detayına inersek sosyal medya üzerinden gelen önerileri ve şikayetleri ilgili kuruma veya markaya rapor halinde bildirmekle yükümlüdür. Sosyal medya asistanı ne iş yapar deyince bir diğer cevap markanın ve kurumun tanınması ve geniş kitlelere hitap edebilmesi için özgün ve yaratıcı içerikler ortaya koymasıdır. Sosyal medyadaki son gelişmeleri takip ederek marka ve kurumun da bu gelişmelere ayak uydurarak müşterilerin markaya bağlılığına katkıda bulunmayı hedefler.

Sosyal Medya Asistanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya asistanı nasıl olunur sorusu insanlar tarafından oldukça merak edilen bir konu olmaya başlamıştır. Bu nedenle sosyal medya asistanı olunur gelin birlikte inceleyelim. Sosyal medya asistanı olabilmek için herhangi bir bölümden mezun olma şartı yoktur. Fakat genellikle bu mesleğe yönelen kişiler iletişim bölümünden mezun olmaktadır diyebiliriz. Bunun yanında sosyal medya asistanı olmak için şu özelliklere sahip olmak avantaj sağlayacaktır:

1-Sosyal medya yönetimi konusunda yeteri düzeyde bilgi sahibi olmak

2-Yaratıcı ve özgün bir zihne sahip olmak

3-Metin yazma ve görsel tasarım becerisine sahip olmak

4-Bilgisayar bilgisinin olması

5-Raporlama ve analiz yeteneğine sahip olmak

6-Yeterli organizasyon ve kampanya üretebilmek

Sosyal medya asistanı maaş

Sosyal medya asistanı maaş miktarı ne kadar sorusunun cevabı oldukça merak edilmektedir. Sosyal medya asistanı maaş başlangıç fiyatları genellikle 3-4 bin TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu rakam tecrübe ve iş hacmine göre değişmekte ve çok yüksek seviyeye ulaşabilmektedir.