Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir ve Maddeleri Nelerdir?

Sosyal Medya Düzenlemesi Nedir?  Maddeleri Nelerdir?

Son dönemde internette en çok aranan başlıklar içinde sosyal medya düzenlemesi nedir ve maddeleri nelerdir konusu yer almaktadır. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamadan sonra sosyal medya düzenlemesi nedir sorusu tekrar gündeme gelmiştir. Kullanıcılar haklı olarak bir an önce yeni sosyal medya düzenleme yasasının detaylarını öğrenmek istemektedirler.

Yeni Sosyal Medya Düzenleme Yasası ile Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında kamu düzenini bozan, güvenliği tehdit edici, suç içeren ve suça yöneltici paylaşımlar için farklı yaptırımlar söz konusu olması beklenmektedir.

Sosyal medya düzenlemesi ile ilgili detaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Teklifin yasa haline gelmesi halinde Bilişim Suçları Bürosu artık daha fazla görev sahibi olması beklenmektedir. Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında yalan haber yapılması konusunda 5 yıla varan hapis cezası verilmesi planlanıyor. Ayrıca yine bu ve benzeri sosyal medya platformlarında hakaret içerikli paylaşımlar için de yaklaşık 2 yıla kadar hapis planlanması gündemde yer almaktadır.

Sosyal medya düzenlemesinin maddeleri incelediğinde haber siteleri de aynı şekilde basın kanunu içerisine giriyor. Yine bu kapsamda yalan haber yapan, haber sitelerine de farklı yaptırımlar uygulanması beklenmektedir. Ayrıca düzenlemede sosyal medya sağlayıcılarına paylaşımlarını kaldırmaları için yeterli bir süre tanınacak. Bahsi geçen bu süre de 24 saat olarak planlanmaktadır. Eğer sosyal medya sağlayıcıları kamu düzenini bozan, suça yöneltici ve güvenliği tehdit eden gönderilerini 24 saat içinde kaldırmazlarsa onlar için para cezası uygulanması planlanıyor. Bu para cezasının üst limiti 5 Milyon TL olması bekleniyor.

Sosyal Medya Düzenlemesi Ne Zaman Çıkacak?

Sosyal medya düzenlemesi ne zaman çıkacak sorusu son günlerde oldukça sık aranmaktadır.  Yeni sosyal medya düzenleme yasası hangi tarihte yürürlüğe girmesi bekleniyor konusunu sizler için araştırıp yazımızda paylaşıyoruz. Sosyal medya düzenlemesi ne zaman çıkacak sorusunun henüz kesinleşmiş bir cevabı yok. Fakat gelişmeler yeni sosyal medya düzenleme yasasının yılbaşına kadar çıkması yönünde bir izlenim veriyor. Bu tarihte Meclisten geçmesi ve uygulanmaya başlanması bekleniyor.