Twitter İçin Dns Değiştirme Nasıl Yapılır?

Twitter için dns değiştirme; Telekomünikasyon İletişim Başkanı ve BTK'nın son zamanlarda yaptığı yasaklar nedeniyle Twitter'a erişimimiz zaman zaman kısıtlanabilir. Bu gibi durumlarda Twitter’a erişmek için kullandığınız DNS adresini değiştirmeniz gerekir. Bu bölümde sizlere Twitter için dns değiştirme nasıl yapılır, Twitter'a girmek için DNS nasıl değiştirilir ve hangi DNS adreslerini kullanmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Twitter İçin DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilmeyenler için DNS nedir ondan bahsedelim. DNS, esasen web sitelerine bağlanmak için kullandığınız ara sunuculardır. Alan Adı Sistemi anlamına gelir ve Türkçe'ye çevirdiğimizde Alan Adı Sistemi olarak tercüme edilir. Gerçekten de DNS, İnternette alan adlarının yönlendirildiği IP adreslerine karşılık gelse de burada bahsettiğimiz DNS sistemi oldukça farklıdır. Ancak DNS olmadan web sitesine girmek yerine IP adresini girerek giriş yapacağız.

Konumuza geri döndüğümüzde, kullandığınız DNS sunucularının sahipleri, bağlandığınız web sitelerinde istedikleri değişikliği yapabilirler. Örneğin Twitter.com'a girmek istiyorsunuz ama sizi onun yerine kendi hazırladıkları TİB engelleme sayfasına götürebilirler. Aslında yapılan da tam olarak bu. Ancak hizmet sağlayıcılarımıza ait bu varsayılan DNS sunucularını kullanmak yerine

  • Google
  • Yandex
  • Opera
  • Yaani
  • Microsoft Edge

Gibi özel şirketlere ait DNS sunucularını kullanacağız. Bu şekilde ziyaret ettiğimiz web sitelerinde herhangi bir yasak olmayacaktır. Ayrıca sadece Twitter'a erişmek için değil, tüm yasaklı web sitelerine erişmek için DNS'nizi değiştirmeniz ve güvenli ve hızlı bir internet için DNS sunucularınızı değiştirmeniz gerektiğini bilmenizi isteriz.

Twitter DNS Sunucuları

DNS değiştirme hakkında kısaca bilgi verdikten sonra, hangi DNS sunucusunu kullanmanız gerektiğine karar verme zamanı. Her şeyden önce, hangi DNS sunucusunu seçerseniz seçin, bunun güvenilir, büyük bir kurumsal sunucu olduğundan emin olmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. DNS sunucularınızı değiştirerek bilgisayarınızın internet erişimini bir zombi gibi kullanabilir ve saldırganlar kendileri için her şeyi yapabilir. Bu duruma BotNET diyoruz.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak ve zararlı BotNET'lere katılmamak için hangi DNS sunucusunu kullanacağımızı seçmek çok önemlidir. Bizimle iletişime geçmek için kesinlikle DNS adreslerini kullanmamalıyız. En güvenilir, en hızlı ve Twitter vb. Yasaklı sitelere giriş yapabilmek için 3 adet DNS adresi bulunmaktadır.

  • CloudFlare DNS: 1.1.1.1 - 1.0.0.1
  • Google DNS: 8.8.8.8 - 8.8.4.4
  • Yandex DNS: 77.88.8.8 - 77.88.8.1
  • Open DNS: 208.67.222.222 - 208.67.220.220

Ayrıca, çok sayıda DNS sunucusu varken, yukarıda sizler için sıraladıklarımızı kullanmanızı öneririz. Wubity sosyal medya destek platformu olarak %50 indirim fırsatı ile Twitter Takipçi Paketlerimizi de kaçırmamanızı öneririz.